053-6112890

עובד עם הידיים וסובל מכאב או נמלול?
בדוק כעת את זכאותך לקצבה מביטוח לאומי
עובדים עם כלי עבודה רוטטים? עבודתכם מלווה בתנועות ידיים חוזרות?
חווים עקצוצים, כאבים ונימול בכפות הידיים? ייתכן וחליתם במחלת מקצוע שמזכה אתכם בקצבה או מענק מהמוסד לביטוח לאומי

תסמונת התעלה הקרפלית, המכונה גם תסמונת המנהרה הקרפלית או CTS נחשבת לאחת המחלות הנפוצות ביותר באזור כף היד, במצב זה נוצר לחץ גבוה מהרגיל בתוך התעלה הקרפלית אשר גורם ללחץ על העצב המדיאני שעבור בתוך התעלה.

התעלה הקרפלית היא למעשה תעלה שבנויה מעצמות ומרצועות בבסיס של שורש כף היד אשר דרכה עוברים עצבים וגידים מהאמה, נכנסים לתוך שורש כף היד וממשיכים לאצבעות.

העצב המדיאני מספק תחושה לשלוש האצבעות הראשונות שכוללות את האמה, האצבע המורה והאגודל כמו גם לחצי מהקמיצה.
נוסף על כך, העצב המדיאני מפעיל חלק מהשרירים הקטנים שמניעים את האצבעות.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין הראל – יטיב, לחץ/י כאן

עובדים עם הידיים או מפעילים כלי עבודה רוטטים? אתם בסיכון מוגבר להתפתחות התסמונת

יש לציין כי מחקרים העלו כי יש סיכוי רב יותר להתפתחות של המחלה אצל אנשים שעוסקים בהפעלת כלי עבודה רוטטים ובקרב אנשים אשר עבודתם כרוכה במאמץ חוזר של כף היד.
עובדים במקצועות הכפיים שמסתייעים לצורך ביצוע העבודה בכלי עבודה רוטטים ו/או סיבובית כגון :

 • מקדחות
 • ראצ'טים
 • מברגות
 • מסורים
 • מסור דיסק
 • פטישי אוויר \ פטישונים
 • קונגו

ועוד, נדרשים למאמץ גדול מאוד של כפות הידיים במהלך עבודתם עקב אופי עבודתם,
דבר שמגביר את הסיכון שלהם לחלות בתסמונת התעלה הקרפלית – CTS.

מחלת מקצוע מוגדרת בתקנות המוסד לביטוח לאומי, ולגבי אדם שלגביו לא מתקיימים התנאים שבתקנות לצורך הוכחת מחלת מקצוע, הדרך פתוחה להכרה ואף לקבלת תגמולים מהביטוח הלאומי על ידי הכרה בפגיעה בעבודה על דרך המיקרו טראומה.
לפי תורת המיקרו טראומה, פגיעה בעבודה תוכר כאשר העבודה מתבצעת על ידי ביצוע תנועות חוזרות באופן תכוף, כך שכל אחת מהן תיחשב כפגיעה זעירה הגורמת לנזק זעיר עד להצטברות של נזק ממשי.

הסימפטומים שעלולים להצביע על בעיה רפואית :

 • תחושת זרמים באצבעות
 • עקצוצים ונימול באמה באצבעות ובכף היד
 • כאבים באצבעות ובשורש כף היד המופיעים תוך ביצוע פעולות של כיפוף
 • קושי ביישור ואחיזה באמצעות שורש כף היד.
 • קושי בפעולה פיזית בעזרת האצבעות וכף היד
 • קישיון \ קיפאון של כף היד , לרוב בלילה

לחץ על העצב המדיאני עלול לגרום לכאב, אובדן תחושה וחולשה באצבעות

הלחץ שמופע על העצב גורם לכאב, לאובדן תחושה באצבעות שהעצב המדיאני אחראי לעצבב ובסופו של דבר גם לחולשה באצבעות. אף על פי שתסמונת התעלה הקרפלית נחשבת לתסמונת שכיחה ונפוצה ביותר, האופן שבו היא מתפתחת עדיין אינו ברור לחלוטין לרופאים. עם זאת, ההערכה היא כי תסמונת התעלה הקרפלית נגרמת עקב שילוב גורמים שכוללים בין היתר גנטיקה כאשר במהלך החיים בגלל סיבות גנטיות נוצרת התקשחות והתעבות של הרצועה שעוטפת את התעלה הקרפלית ומובילה לעליית הלחץ בחלקה הפנימי.

כתוצאה מכך מופעל לחץ מוגבר על העצב המדיאני. נוסף על כך ידוע כי הסיכון לסבול מהתעבות של הרצועה כאמור, גבוה יותר משמעותית בקרב אנשים שסובלים מעודף משקל, בקרב אנשים בגילאי 50 עד שישים, בקרב מעשנים ובקרב אנשים עם מחלות כגון תת פעילות של בלוטת התריס, אי ספיקת כליות וסכרת.

נזק לתעלה הקרפלית מופיע בעיקר אצל עובדים שמשתמשים הרבה בידיים

הניסיון מלמד כי הנזק לתעלה הקרפלית מופיע בעיקר בקרב בעלי מקצוע שמבצעים שימוש תכוף, ממושך ומאומץ בכפות הידיים דוגמת נגרים, מסגרים, עובדי מוסך ופחחים, חשמלאים, נגנים, צבעים ועוד. התסמונת שכיחה גם בקרב ספרים ואצל עובדי בניין שנדרשים להפעיל כלי עבודה רוטטים במהלך עבודתם כגון מקדחה, מברגה ומסור דיסק, כמו גם אצל עובדים שבאים במגע תכוף עם חומרים קפואים.

אופי העבודה החוזרני במקצועות כגון :

 • נגרות
 • רתכות
 • בנייה ו\או הריסה
 • שיפוצים
 • מסגרות
 • פחחות רכב
 • צבעים
 • ספרות

וכל עבודה אשר מחייבת הפעלה ממושכת של כפות הידיים המוביל לעומס גבוה שעלול לתרום להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית.

חשוב להבהיר כי לא רק עובדים שמשתמשים בכלי עבודה רוטטים נוטים ללקות בתסמונת התעלה הקרפלית אלא גם עובדים שמבצעים שימוש ממושך וחוזר בידיים כגון ספרים, מסגרים וצבעים.

את התביעה למוסד לביטוח לאומי יש להגיש תוך שנה ממועד אבחון הבעיה הרפואית, שכן לאחר מכן המוסד לביטוח לאומי עלול לפגוע בזכויות שמגיעות לעובד. על כן, אם אתם סובלים מהתסמינים המפורטים לעיל דוגמת כאבים, נימול, חולשה או הירדמות של כפות הידיים, חשוב שתפנו בהקדם לרופא ותציינו בפניו את אופי עיסוקכם. בהמשך, רצוי להמשיך את הבירור הרפואי תוך מילוי אחר הנחיות הטיפול של הרופא באופן רציף ולפנות בהקדם לעורך דין מנוסה בייצוג מול המוסד לביטוח לאומי. עורך הדין ייבחן את אופי הפגיעה ואת נסיבותיה, יסייע למבוטח למלא את טופסי התביעה וילווה אותו לפי הצורך מול המוסד לביטוח לאומי עד למיצוי מיטבי של זכויותיו.

משמעות ההכרה בתסמונת התעלה הקרפלית כפגיעה בעבודה

לצורך בחינת זכאותו של עובד למענק נכות או לקצבה, הוא מחויב להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה ולעמוד בפני ועדה רפואית שתקבע את דרגת נכותו. את התביעה יש להגיש למוסד לביטוח לאומי תוך 12 חודשים מהמועד שבו הוכרה הפגיעה בעבודה. הכרה זו מעניקה לעובד סוג של פוליסת ביטוח למקרה של החמרת מצב עתידית שתחייב ניתוח, מאפשרת לו לקבל גמלת נכות בתקופה שבה ייבצר ממנו לעבוד ומזכה אותו בשיקום מקצועי במקרה שלא יתאפשר לו לשוב לעבוד בעבודתו עקב מצבו הרפואי, וזאת ללא תלות בתקופה שחלפה מאז הכרת המוסד לביטוח לאומי בנכות.

עורך דין מיומן, מקצועי ומנוסה יעניק למבוטח שחולה בתסמונת התעלה הקרפלית ייעוץ משפטי מקיף וילווה אותו בהתאם לצורך לפני הגשת התביעה לקביעת דרגת נכות ואחריה עד למיצוי זכויותיו האופטימלי. במקרים רבים קבלת ליווי משפטי

מקצועי יכולה לסייע למבוטח לקבל מענק או קצבה בסכומים גבוהים יותר בכפוף לשיעור הנכות שנקבעה לו על ידי המוסד לביטוח לאומי.

משרד עו"ד הראל – יטיב עוסק בתחום הנזיקין והביטוח, לרבות תאונות, נזקי גוף וייצוג מול המוסד לביטוח לאומי. 

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

נא השאירו פרטים ונשמח לעזור,
להכווין ולייעץ

לייעוץ ללא עלות וללא התחייבות מלאו פרטיכם בטופס